Elementz

Farmece, vrajitorii, fantome...totul e posibil pe coridoarele scolii Elementelor... DistRPGactie placuta!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Lectia unu~ Primii Magi.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Kammerinne
Admin

Rang : NewBie
Elemente controlate : Apa si intuneric.
Reputatie : 2

MesajSubiect: Lectia unu~ Primii Magi.   Dum Apr 04, 2010 8:39 pm

Lectia 1! am scris eu pe tabla. Primii Magi. Pimii magi au aparut undeva in jurul anului 3 I.H. Puteau controla doar 6 elemente(fara timp
)asta pana prin anii 580d.H, cand au capatat puteri asupra Timpului. Nu puteau face prea mare lucru, ca noi de azi, care inconjuram florile trandafiirilor cataratori in foc care nu arde si facem sa infloreasca si pietrele daca incercam.. Faceau sa ploua, sa fie cald, zi sau noapte, sa le creasca recoltele mai repede. Aduceau curenti din diferite zone si filtrau razele de luna plina prin apa tinuta intr-o sfera de lumina 15 zile, pentru a obtine ceva asemanator elextricitatii. Ei nu apelau, ca noi, la obiecte zburatoare de tip mijloace de transport in comun. Un Mag de Apa, de exemplu, zbura pe o pelicula de gheaza, pe care o facea sa pluteasca sub picioarele lui si care putea sustine, in ciuda grosimii de cel mult 3 cm, pana la 8t. Informatii despre Magii AAntici avem de la foarte multi Magi de Timp din zilele noastre, dar si din perioada 808 d.H.-1003d.H.(nu-i voi numi pe toti) si anume de la:
-Keham(766-824d.H.)
-Aven Hao(812-901d.H.)(ce viata lunga)
-Za Mimalauke(875-889d.H.)(a trait putin, ucisa pe 14 mai 889 de un Mag de Lumina)
-Himmisa Anaterom(935-1002)
-Ivonne Kopper(1865-...)
-Ave Limpio(1850-...)
-Hanek Vivaslov(1872-...)
Intrebari?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://elementz.myfreeforum.ro
Anne Jennifer Dilon
Admin

Elemente controlate : Lumina, Pamantul, Timpul
Reputatie : 4

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Dum Apr 04, 2010 9:14 pm

Am transcris tot de pe tabla. Citesc odata apoi o intrebare imi rasare in minte. Ridic mana:
- Domnisoara Weer, care a fost cel mai important Mag Antic? Ne puteti spune ceva despre acesta? zic eu asteptand raspunsul profesoarei.

Ultima editare efectuata de catre Anne Jennifer Dion in Dum Apr 04, 2010 10:09 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Kammerinne
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Dum Apr 04, 2010 9:34 pm

Cel mai important Mag Antic a fost Immakateus. Navi Imakateus. Magul care a descoperit cele mai multe relevatii ale lumii noastre de azi, care a trait intre 949 si 1026. Ea a descoperit Incantatemurile elementelor, ea a adus Evinii cu care calatorim azi la statutul de creatura pasnica si tot ea a aflat cele mai importante lucruri despre Elementele zoomorfe. Totusi mai exista un Mag Important in istorie. Avemm Luhis Sery. ACesta a descoperit toti cei 12 sateliti naturali ai planetei noastre si de asemenea a descoperit ca schimbarea periodica a polilor lunii Assa produce un magnetism care diminueaza gravitatia. Acest fenomen se intampla o data la 95 de ani. Avemm Luhis Sery a ramas in Istorie ca Lummem Luhis.
Aveti ca tema sa mai mentionati cate un personaj important in istorie si sa spuneti cate ceva despre el. Dar cum ora nu s--a sfarsit, mai astept intrebari.
Sus In jos
Anne Jennifer Dilon
Admin

Elemente controlate : Lumina, Pamantul, Timpul

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Dum Apr 04, 2010 10:07 pm

Scot un pergament si incep sa imi scriu tema:

TEMA

1. Nourmeau Arlén: A fost un conducator militar francez important in istorie care a condus intre anii 900-930 d Hr. A inceput cariera de comandant la 20 de ani si a fost ucis la 50 de ani de armata rusa. A avut o viata controversata plina de razboaie si crime fiind o fire razbunatoare. Sub conducerea lui, armata franceza a luat multe teritorii care in zilele noastre sunt orase (de exemplu prin anii 1000 Paris era un oras cu comert puternic, dar si alte orase). Se stie ca
Nourmeau Arlén era un mare maestru cu element principal focul.
2. Abraham Worldom- un mare rege englez. A fost iubitor si bland cu supusii lui. Se presupune ca a domnit intre anii 980-1000. El controla elementul Lumina. Sub conducerea lui, tinutul Worckt a fost cel mai mare centru comercial din lume in acea vreme. Avea 3 fete care stapaneau una Timpul, una Apa si una Pamantul iar sotia lui stapanea Aerul. A purtat razboaie in majoritatea ramanand invingator.

O impaturesc, o leg cu ata albastra si i-o dau domnisoarei Weer

EDIT BY ANNE: a) Kamm, nu te supara pe Sasha, are dreptate si eu am spus doamna. 'Ma rog, nu conteaza asta.
b) Eu eram deja in clasa. Cand intarzii poti specifica cel putin un ma scuzati de intarziere si profu sa aprobe.

Ultima editare efectuata de catre Anne Jennifer Dilon in Vin Apr 30, 2010 11:08 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Kammerinne
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Dum Apr 04, 2010 10:11 pm

Domnnisoara Dilon,
Am parcurs tema cu o deosebita placere, si chiar daca nu ati scris toate Elementele cu majuscula, aveti un zece in acest moment,

Alte teme?
Editare efectuata pe 6 aprilie:
Nu? Eu trec la lectia urmatoare. Pana pe 11 aprilie aveti timp sa va faceti tema. Daca nu o faceti aveti absenta. La 3 absente- aveti un minus. La 3 minusuri aveti un 3. Cu alte cuvinte, la noua teme nefacute aveti 3. Ca sa nu se ia absenta, motivati lipsa prin pm.
Sus In jos
Sasha Bate

Elemente controlate : Intuneric si Timp
Reputatie : 101

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Mier Apr 07, 2010 4:28 pm

Intru in sala mare si arunc o privire la tabla.Prea multe informatii..
Ma asez pe una dintre bancile prafuite si trag aer in piept,dar regret imediat intentia.Praful imi inunda plamanii.Privesc banca ce ramasese curata dupa ce o stersesem cu manecile negre ale pelerinei mele.
Scot din buzunarul mare un pergament si privesc din nou la tabla,planuind un intreg referat...

1. Nicolas Weber - Unul dintre cei mai devotati magi.Acesta a fugit in anul 960 i. Hr. din Anglia,planuind o viata intreaga de devotament fata de tot ceea ce insemna razboi.Avea doar 19 ani cand a inceput prima si ultima lui batalie,in care si-a descoperit si elementul.In timp ce se lupta,un soldat francez i-a strapuns umarul,iar el,curpins de durere,s-a lasat prada elementului,inundand campul de batalie cu Apa.Doi ani mai tarziu,dupa ce a reusit sa se recupereze,a inceput sa invete si alti magi cum sa isi controleze elementele.
2. Obris Cuore - Un simplu muncitor egiptean, care insa a influentat foarte mult sistemul piramidelor.Perioada sa de succes a fost intre anii 650-680 d.Hr. .Controlul sau asupra Pamantului a facut constructia piramidelor mai usoara,Dupa ani in care a construit multe monumente,ultima sa creatie a fost o statuie in cinstea sa si a prietenilor care ii fusesera aproape.
3. François Truffait - Regele francez a domnit intre anii 1000-1042.Foarte bland si interesat de soarta oamenilor,acesta ii asculta pe fiecare,reusind astfel sa isi pastreze regatul linistit.Impreuna cu sotia sa,ei stapaneau un regat bogat.Aceasta se folosea de puterea sa asupra Apei pentru a alunga seceta si a darui plantelor cultivate de supusi tot ceea ce le trebuia,iar François ingrijea Pamantul roditor.

Respir adanc,de data asta fiind iertata de praf,impaturesc cu grija pergamentul antic,legandu-l cu un snur negru.Cobor scarile,apoi ii incredintez doamnei Weer tema.

Edit by KAMMERINNE:
1) bancile nu erau prafuite.
2) ai intarziatt si nu ti-ai cerut voie sa intri
3)e domnisoara Weer.
Sus In jos
Sophie Clément
Admin

Elemente controlate : Foc, Intuneric, Timp, Aer

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Mier Apr 07, 2010 5:47 pm

"Marilyn Monroe !" imi strig eu in minte, si imi iau pergamentul si continui sa scriu:
[color=lightblue]Merilyn Monroe
O maga care a trait in secolul XX, a facut istorie in lumea noastra. In realitate, toate lucrurile ciudate ale ei erau cauzate de experimente nereusite. Tot din cauza unor experimente nereusite a murit.
S-a nascut pe 1 iunie 1926 si a murit pe 5 august 1962. A dat semne de mag puternic inca de cand era foarte mica, lucru neobisnuit la magi. A fost o studenta stralucita si a posedat o insusire foarte rara : putea controla toate elementele, iar acest lucru a fost cu atat mai ciudat cu cat parintii ei erau non-magi. A posedat niste calitati de mag unice.

2. Druuk Dekay a fost un mag din secolul I . El a descoperit cele 12 utilizari ale sangelui de capra verde. A fost nascut pe 2 Aprilie anul 12. (edit later)
Sus In jos
Kammerinne
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Mier Apr 07, 2010 9:20 pm

D-Soara Bate. TRebuia sa cereti permisiunea sa intrati, Insa aveti un 9
Domnisoara Clement. Cuvantul Maga este nedefinibil in dictionar. Monroe nu putea sa controleze decat cinci elemente. Dar mi-a placut aceasta tema. 9-10.
Sus In jos
Sasha Bate

Elemente controlate : Intuneric si Timp
Reputatie : 101

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Joi Apr 08, 2010 1:05 am

Anne Jennifer Dilon a scris:
Scot un pergament si incep sa imi scriu tema:

i-o dau doamnei Weer

1) Nu,bancile nu au mai fost prafuite dupa ce le-am sters cu maneca.
2) Nici Anne nu a cerut voie sa intre sau ceva asemanator.
3) Anne a spus deasemenea doamna Weer,A corectat-o cineva?Nu,
4) Magii au preferinte?
Sus In jos
Kammerinne
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   Joi Apr 08, 2010 8:31 pm

Domnisoara Bate, acest subiect ny se dezbate la ora, ci prin pm.
1) Dar ati zis la inceput ca erau prafuite...ma rog...s-o lasam moarta.
Da, am corectat-o, prin messanger
Corect. Dar anne nu a descris cum a intrat in clasa cand eu eram in toiul lectiei. Si tu puteai pretinde ca erai deja in clasa.
3) Daca eu nu spun sa fie reali, inventeaza. Ai mai putine sanse de a gresi. Daca vrei, iti dau un luuuung pm cu materia pe semestru in amanunt.
ACEST SUBIECT ESTE SPAM, datorita locului unde se afla. REVENIM LA TEME.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lectia unu~ Primii Magi.   

Sus In jos

Lectia unu~ Primii Magi.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Elementz :: Coridoarele scolii de Magi :: Cursuri :: Istorie-
Mergi direct la: