Elementz

Farmece, vrajitorii, fantome...totul e posibil pe coridoarele scolii Elementelor... DistRPGactie placuta!

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Cine e JUDECATOR?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Kammerinne
Admin

Rang : NewBie
Elemente controlate : Apa si intuneric.
Reputatie : 2

MesajSubiect: Cine e JUDECATOR?   Vin Apr 02, 2010 11:08 pm

Cine vrea sa fie Judecator trebuie sa scrie un rp de 10 randuri cu un caz in care o persoana este acuzata de furt, de catre o aalta persoana, care de fapt a inscenat totul, furandu-si singur obiectul de valoare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://elementz.myfreeforum.ro
Sasha Bate

Elemente controlate : Intuneric si Timp
Reputatie : 101

MesajSubiect: Re: Cine e JUDECATOR?   Mar Mai 11, 2010 9:32 pm

-Liniste in sala!am tipat inca odata,sperand ca cineva sa ma ia in seama.L-am privit din nou pe acuzat.Timid,isi tinea privirea in pamant,vizibil intimidat de galagia pe care o produsese.In acelasi timp,m-am uitat la omul ce sustinea ca ceasul ii fusese furat de catre omul din stanga mea.M-am simtit mai bine imediat ce in sala a fost liniste,si am incercat sa recapitulez.
-Inca odata..cum si cand ti-a furat ceasul?
-Eram la cafenea.Tocmai imi cumparasem ceasul.L-am lasat pe masa pentru un moment,si-apoi el a venit si l-a bagat in buzunar...mi-a raspuns el acru.A aruncat o privire in jur si apoi si-a inceput acuzatiile,plangerile.
-Era singurul meu ceas!Economisisem multe pentru el..!tonul vocii sale nu era deloc trist,era doar furios,iar ochii sai erau plini de rautate.Strigatul sau a fost startul pentru inca un val de oameni ce vorbeau fara rost.Am privit inca odata acuzatul.Slab,aproape o umbra pe pamant,cu ochii de un verde crud si maxilarul ce ii iesea in evidenta.Nu parea intr-atat de priceput incat sa fure ceva.Am inchis ochii si am incercat sa gasesc farama din elementalul Timpului ce se ascunsese in mine la nastere.Am ajuns la cafenea si i-am privit pe cei doi:"pagubitul" il privea pe acuzat cu o sclipire in ochi,pentru ca mai apoi sa ii bage ceasul in buzunar.Am asistat la o adevarata scena:necinstitul incepuse sa tipe,spunand ca cineva i-a furat ceasul,pentru ca mai apoi sa simta "izul malefic" al acuzatului si sa ii gaseasca ceasul in buzunar.Umbra a fugit,speriata de toata galagia,de toti oamenii care il acuzau,iar cel ce se plangea ca ramasese fara ceas si l-a strecurat cu grija in buzunarul pantalonilor.Timpul ma ajutase inca odata.
-Cucoana,e deja sase seara!Cand ai de gand sa faci dreptate?l-am privit pe omul gras din fata mea ce tocmai se daduse de gol.I-am privit mana si am observat ceasul,indemnand oamenii din sala sa priveasca si ei.
-Eu...eu..a incercat el sa se eschiveze Tu!Tu mi l-ai pus pe mana!i-a tipat el acuzatului.Dar acesta nu se miscase deloc.L-am privit cu tristete,stiind ca sunt mii de oameni ca el,si am eliberat doua fasii ale intunericului ce l-a legat cu grija.Imediat,doi gardieni l-au condus spre celula in care avea sa-si petreaca noaptea pana cand sentita va fi aleasa.Am vrut sa ies din sala,dar m-am oprit imediat.Am fugit dupa cel ce purta catusele si i-am luat ceasul de la mana,zambind senin.Acuzatul m-a privit nedumerit,dar eu i-am pus ceasul la mana si l-am felicitat pentru ca era drept.
Inainte sa ies din sala,le-am lasat un mesaj gardienilor:
-Are de sters toate tablele din scoala,inclusiv cele de la istorie!Si ceasul se opreste din salariul meu!Ha!am afirmat senina.Am iesit din sala,fericita ca totul se terminase cu bine.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Sophie Clément
Admin

Elemente controlate : Foc, Intuneric, Timp, Aer
Reputatie : 4

MesajSubiect: Re: Cine e JUDECATOR?   Joi Iun 03, 2010 8:17 pm

Omul intra in sala cea mare. Pasii, desi usor, rasunau adanc.
"Buna ziua." spuse omul, destul de rece. "Cum va cheama?" il intreba Sophie. "Maktor Dlinch." raspunse omul cel misterios, cu aceeasi voce neutra si monotona.
"De ce esti aici?" intreba Sophie, stiind deja raspunsul. Sigur era inca un caz de furt, plictisitor.
"Mi s-a furat inelul mostenit de la parinti." raspunse Maktor, iar culoarea obrajilor, palida cand intrase, deveni rozalie. Parca se intamplase ceva ciudat. Sophie arata ciudat in haina aceea neagra, de judecator, cu ciocanul in mana. Fata statu putin pe ganduri. "Va rog sa imi spuneti unde locuiti si care e vecinul cel mai antipatic."
Omul din fata ei se uita perplex la ea. Avea o fata ca si cand ar fi spus ca toti vecinii ii sunt antipatici. Dar intr-un sfarsit raspunse: "Kate Ru'ushmo'ondlo'ouewte'er. Stau in blocul 14. Cel de peste drum." spuse omul.
Soph scoase un netbook dintr-un sertar. Il deschise si cauta, prin arhive, locatarii din respectivul bloc, apoi trimise un e-mail acelora ca la ora 3oo toti sa fie la curtea de judecata. O parte din ei, pur si simplu, ignorasera mesajul, dar cei mai multi venira. Acestia intrara, toti in sala.
"Buna ziua. As dori sa va pun cateva intrebari. Veti primi cate o coala de hartie si numerotati raspunsurile." Sophie se apropie de unul dintre pereti. Flutura usor o mana, iar in aer aparura niste litere inchise la culoare, fara esenta materiala, facute din Intuneric pur. Erau cateva intrebari:
1. Unde ati fost ieri ? Daca ati fost in mai multe locuri, spuneti intervalele de timp.
2. Ce parere aveti despre Maktor Dlinch ?
3. Avea obiecte pretioase in casa? Ati fost vreodata tentat sa le furati?

Foaia cu cele mai suspicioase raspunsuri era cea unde toate raspunsurile aratau nevinovatie. Era un batranel, oarecum zgarcit, care traia cu patru etaje deasupra lui Maktor. Uite raspunsurile lui:
1. Am fost plecat la nunta nepoatei mele.
2. Nu stiu, nu il cunoasc bine.
3. Nu stiu, nu il cunosc bine, dar nu as fi furat nimic, am tot ce imi trebuie.

Sophie se ganndi putin. Il chema pe batranel si merse la casa lui. Nu credea ca el chiar ar fi avut nevoie de ceva. Chiar avea o casa impopotonata si eleganta, in ciudata micii marimi ale ei. Se intoarse inapoi la Curtea Justitiei, unde, in timp ce intra vazu o chestie care sclipea in buzunarul lui Maktor, ceea ce ii dadu o idee.
"Cum arata inelul? Aveti o poza cu el?" Maktor, prevazator, avea la el o poza unde purta inelul. Era un inel verde, de smarald, care ar fi valorat destul de mult. Sophie scoase inelul din buzunarul lui Maktor si ii zise: "Ti-ai inscenat singur furtul!?" Vocea Sophiei rasunase ca un clopot. "Nu." raspunse Maktor. "Vom trimite inelul la laborator si ramane de vazut."
A doua zi, inelul fu trimis inapoi cu un bilet: "Nu am gasit decat un fel de amprente. Ale lui Maktor."
"Ti-ai inscenat singur furtul! Stii cat te costa inscenarea furtului? Cinci ani de inchisoare. Stii cat costa negarea ei? Alti cinci ani. In total 10 ani pe care ti-ai fi putut petrece fericit!" spuse Sophie. "Sentinta e clara: 10 ani de inchisoare."
Avocatul lui Maktor se ridica in picioare: "Era falit. Nu mai avea bani. Si totodata voia sa isi pastreze inelul. Stiti ce valoare sufleteasca are pentru el acest inel?"
Sophie raspunse: "Bine. O sa ii dau numai 10 ani, dar de munca in folosul comunitatii. Si asta sa il invete minte!" spuse judecatoarea.
Maktor se uita rugator la Sophie. Fata intoarse capul si il ignora.
Sus In jos
Kammerinne
Admin

MesajSubiect: Re: Cine e JUDECATOR?   Vin Iun 04, 2010 3:54 pm

"Va rog sa imi spuneti unde locuiti si care e vecinul cel mai antipatic."
Nu vad sa fie o dovada la prima vedere. Dar e... cum se cehama aia? Foarte bun. Stiu ca pot avea incredere la urmatorul caz Smile... Pe care tot io ti-l dau, ca am obs.cv. Sper sa fii activa!
Scuzele mele, d-soara BATES, dar erati incredibil de inactiva!
Sus In jos
Sophie Clément
Admin

Elemente controlate : Foc, Intuneric, Timp, Aer
Reputatie : 4

MesajSubiect: Re: Cine e JUDECATOR?   Vin Iun 04, 2010 3:57 pm

Vecinul cel mai antipatic este un lucru care imi indica asupra cui voia sa fie indreptata acuzatia, iar asta ma ajuta sa aflu cui trebuie sa fie acordata despagubiri... morale! Am sarit peste partea aia dar deh...
Sus In jos
Kammerinne
Admin

MesajSubiect: Re: Cine e JUDECATOR?   Vin Iun 04, 2010 4:00 pm

Smile am vazut si eu intre timp! FOARTE FRUMOS!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cine e JUDECATOR?   

Sus In jos

Cine e JUDECATOR?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 2.Destine Implinite - Diya Aur Baati Hum

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum